HAKKIMIZDA 

2012 yılında sektöre adım atan Ori Gıda, Restorant ve restorant zincirlerine yardımcı mutfak hizmetleri sunmayı hedefleyerek kurulmuştur. Yola çıktığı günden itibaren kısa sürede partner ekosistemini büyüterek sektörde birçok restorant zincirine hizmet vermeye başlamıştır.

Hizmetlerimiz arasında Beyaz ve Kırmızı Et’in müşteri ihtiyacına göre işlenmesi, marine edilmesi, marine edilmiş Beyaz ve Kırmızı et ürünlerine yönelik soslar hazırlanması yer almaktadır. Üretim bölümümüz, mevcut müşteri reçetelerinin hazırlanması konusunda destek verirken Ar-Ge bölümümüz müşteri taleplerine yönelik dip soslar, sıcak soslar ve beyaz / kırmızı et için marinasyon alternatifleri geliştirmekte ve hazır reçeteler üzerinde iyileştirme çalışmaları yapmaktadır.

Entegrelerden günlük olarak temin ettiğimiz ürünleri sizlerin isteklerine göre gramajlayıp marine ettikten sonra dinlendirerek müşterilerinize leziz ürünler sunmanıza yardımcı olmaktayız.Ürünlerimizin hazırlanmasında sektörün önde gelen markalarını tercih etmekteyiz.

Günlük sevkiyatlarımızı merkezimizden yapılan operasyonla hijyenik koşullarda, veteriner hekim kontrolünde ve soğuk hava tertibatlı araçlarla istediğiniz zamanda ve istediğiniz dağıtım noktalarına gerçekleştirmekteyiz.

Altyapımız Beyaz et, Kırmızı et ve Sos üretimi için gerekli tüm ruhsatlara sahip olup siz değerli müşterilerimize ISO 22000:2005 standartlarında kaliteli hizmet vermekteyiz.

SERTİFİKALARIMIZ

ISO 10002-2004 001ISO 22000-2005 001Sos RuhsatıGıda Ruhsatı Evcil Tırnaklıların EtiGıda Ruhsatı Kanatlı Tavşanımsıların EtiGıda Ruhsatı Kıyma Hazırlanmış Et Karışımları ve MAE