KALİTE VE GIDA GÜVENLİĞİ POLİTİKASI

 

Ori Gıda; Beyaz ve Kırmızı Et Marinasyonu ile Sos üretiminde markalaşma ve kurumsallaşmayı şiar edinerek, müşteri odaklı, dengeli ve sürekli bir büyümeyi hedeflemektedir. Bu yoldaki pusulamız; Yönetim Sistemleri'nin şartlarına uygunluk, etkinliğimizin sürekli iyileştirilmesi ve yenileşmedir. Hedefe yol alırken tüm yasal ve etik koşullara uymak, sağlık ve güvenlik ilkelerini her daim ön planda tutmak, birey hak ve onurunu gözardı etmemek ana ilkelerimizdir.

Vizyonumuz: çalışanlarımızın; Ori Gıda'nın işleyişine etkin ve etkili katılımıyla üretim kalitesini ve kalite bilincini en üst düzeye çıkarmaktır.

 

ORİ GIDA İLKE VE DEĞERLERİ

 

·         Mükemmeli arama yolunda şirket içi etkin iletişim ve takım çalışması.

·         Sürekli iyileştirme-yenileşme kapsamında sektörel teknolojik gelişimi izleme ve uygulamada kararlılık.

·         Müşteri ve tedarikçilerimizle etkin, verimli ve yapıcı işbirliği.

·         Tüm süreçlerde, hedeflerle yönetim anlayışını ve sıfır hata kavramını temel ilke olarak uygulamak.

·         Kendimize vazife edindiğimiz müşteri memnuniyeti ile müşterilerimize kaliteli, sağlıklı ve hijyenik ürünler sunmaktır.

·         Müşterilerimizin hergün aynı temizlik ve lezzette hizmet vermelerine yardımcı olmak ve müşterilerimizle birlikte büyümek.

 

Yasal gereklilikler ile oluşturduğumuz Kalite, Gıda ve Ürün Güvenliği Yönetim Standarlarının (ISO 22000:2005) koşullarına uymak ve etkinliğini sürekli iyileştirmek Ori Gıda ailesi olarak hepimizin görevidir.